Znáte nejčastěji opakované historické mýty a stereotypy stále omílané (nejen) na internetu, příklady virálních a zavádějících trendů, či nejrozšířenější historické mýty stále se vyskytující ve výuce dějepisu? V rámci přednášky a následné diskuze s prorektorem VŠEM Bohumilem Kartousem, ale samozřejmě i s vámi diváky, tyto mýty a trendy poznáte a navíc se dozvíte, jak může být historie využita k vedení informační války, což je velmi aktuální téma.
Martin Zdráhal je student učitelství dějepisu a k tomu tvoří edukativní obsah o historii na Instagramu pod profilem Budoucí učitel dějepisu, kde připomíná významná výročí a snaží se obohacovat svých cca 32 tisíc sledujících o obsah, který se v dějepise často nenaučí.
Konspiračních teorií najdeme nejen na internetu obrovské množství. Některé zapadnou, jiné hýbou mediálním světem a ovlivňují názory milionů lidí. V rámci diskuse s prorektorem VŠEM Bohumilem Kartousem, ale samozřejmě i s vámi diváky, se naučíte, jak můžete poznat nesmysly od skutečných spiknutí a zorientovat se v moderní informační džungli.
Patrik Kořenář je publicista, youtuber a influencer, kdy sám svou práci popisuje jako "expert bullshit detector". Již osm let se věnuje hloubkovým rozborům konspiračních teorií, dezinformací a pseudovědy. Ty vydává primárně na YouTube, nebo formou krátkých videí na jiných platformách, streamů a přednášek.
V rámci přednášky budou představeny klíčové výzvy, které brání účinné ochraně obětí domácího a sexualizovaného násilí. Víte, jaké konkrétní změny v zákonech a v praxi českého právního systému mohou zajistit, aby spravedlnost skutečně ochránila ty nejzranitelnější?
Barbora Urbanová je politička a od října 2021 poslankyně Poslanecké sněmovny ČR. Stojí spolu s Michaelou Studenou za vznikem iniciativy Pod svícnem, která si klade za cíl edukovat společnost a změny legislativy v oblasti domácího násilí.
Otakar Foltýn je důstojník Armády ČR a právník. Během svého působení v armádě sloužil na Sekci rozvoje druhů sil, Společném operačním centru a Ředitelství Speciálních sil. Byl opakovaně nasazen při misích v Kosovu a v Afghánistánu. V současné době je zástupcem náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky a vládním koordinátorem strategické komunikace státu. Věnuje se též pedagogické činnosti a je spoluautorem knih, např.: Povaha změny, Na rozhraní, Za zrcadlem – hybridní válka, či Od bouře k bouři: 1918-1939.
V rámci diskuse s prorektorem VŠEM Bohumilem Kartousem, ale samozřejmě i s vámi diváky, se bude věnovat mimo jiné tématům nekonvenčního válečnictví, problematice hybridních konfliktů, informačních operací a mezinárodního práva.
Tomáš Dvořák je hudebník, textař, ale také specialista na digitální informační kanály a poslední dva roky občanský novinář, který kompiluje to nejdůležitější dění okolo Ukrajiny, Ruska, s tím spojené globální politiky a hybridní války, kterou Rusko rozpoutalo.
Téma hybridní války, jejích projevů a dopadů na západní demokracie rozeberou spou s prorektorem VŠEM Bohumilem Kartousem.
Akvizice, fúze či integrace firem jsou vlastně vysoce koncentrovaný instantní management. Zamíchat, protřepat, rozpustit a ...ejhle. Chutné, lahodné a zákazníky oceňované. Během přednášky se dozvíte, co musíte udělat během časově omezené doby, abyste byli úspěšní, na co si dát pozor a čemu se vyhnout.
Petr Chocholatý začal společně se spolužákem z vysoké školy podnikat v malé firmě na Severní Moravě a dnes stojí v čele společnosti DSV Road a.s., která náleží do nadnárodní logistické rodiny DSV A/S. Petr prošel 7 různými integracemi a poslední dosavadní akvizicí se DSV vyhouplo na první místo mezi logistickými společnostmi na světě.
Student magisterského programu v prezenční formě, marketingový kreativec, a triatlonista se podělí o svůj pohled na osobní rozvoj a na bohatou kariéru v korporátu. Co ho přivedlo k CSR (společenské odpovědnosti firem), a na jakých projektech se v rámci ní podílel? Jaké ho na jeho cestě potkaly úspěchy, a jak je zpětně hodnotí? Nechte se v tomto rozhovoru inspirovat optimistickým náhledem na svět.
Studentka magisterského programu, projektová manažerka v reklamní agentuře a team leaderka marketingového týmu na VŠEM. Dozvíme se, co všechno má marketingový tým školy na starosti, a jaké výhody z členství plynou. Jak jí pozice v marketingovém týmu VŠEM pomohla v nalezení práce, a jaké schopnosti v týmu uplatňuje? Poslechněte si rozhovor a staňte se členem třeba i vy!
Inspirativní rozhovor se studentem bakalářského programu se zaměřením na Sportovní marketing, reprezentantem ČR v triatlonu a pracovníkem marketingové agentury. Ve svém zaměstnání se věnuje performance kampaním (PPC reklamám), a mimo jiné i vytváří webové stránky a infografiky pro menší firmy. Sport ho naučil nikdy se nevzdávat po prvním neúspěchu. Své první webové stránky vytvářel svému dalmatinovi - kam až se od té doby posunul? Co ho inspiruje a nabíjí energií?
Adéla Škopíková, majitelka grafické firmy a specialistka na firemní branding, studentka bakalářského kombinovaného studia se zaměřením na Reklamu a PR. S grafikou začínala již na střední škole, jaké byly její první zakázky, a jak ovlivnily její životní směr? Její firma poskytuje příležitost pro středoškolské studenty, kterým dává šanci podílet se na reálných projektech a zakázkách v oblasti grafického designu. Kde čerpá inspiraci pro obalový design? V čem spatřuje hodnotu ve studiu na VŠEM, a co jí studium přináší?
Naše studentka sdílí zkušenosti z VŠEM i předchozí školy, a tipy na plánování času s ohledem na pracovní vytížení. Jak v distančním studiu probíhá spolupráce se spolužáky a nepostrádají studenti osobní kontakt? Nahlédneme i do světa korporátu: co motivuje zaměstnance, jak fungují vztahy mezi HR, manažery a týmy, a jaké výzvy přináší práce v systému plném zkratek? Poslechněte si rozhovor plný osobních zkušeností a praktických rad!
Přednáška v rámci cyklu Mind-Power VŠEM s názvem Proměň svůj vnitřní dialog - Síla sebe-koučinku, kterou si připravila studentka VŠEM.
Chcete zjistit, co skutečně znamená koučink a jak přesahuje pouhé kladení otázek? Zajímá vás, jak si v různých životních situacích klást otázky tak, abyste našli odpovědi a kroky vedoucí k úspěchu? Znáte techniky sebe-koučinku, jako je externalizace, psaní dopisů, krabička vděčnosti, práce s omezujícími vlivy a zvládání emocí a závislostí? Během přednášky se s těmito nástroji pro osobní růst a dosažení životních cílů prakticky seznámíte, abyste je mohli využívat nejen v rámci studia, ale i pracovního života.
Veronika Šimurdová je studentkou 2. ročníku magisterského programu na VŠEM. Absolvovala roční koučovací výcvik úrovně Practitioner level u organizace EMCC Global a také zastřešuje HR v česko-britské společnosti.
Pavel Houdek sice na základní škole dostal trojku z chování, ale dnes má vystudovaná práva a vede úspěšnou firmu Moderní sebeobrana - projekt, který zásadně inovoval tradiční sebeobranu, kdy z temných sklepů dostal sebeobranu na odborné konference, do top managementu nadnárodních firem i do vyloučených lokalit. Dále je Pavel autorem oceňovaného bestselleru a také obdržel stříbrnou medaili od předsedy Senátu.
Víte, co vše je potřeba zařídit při zakládání vlastní firmy a s jakými překážkami se můžete v rámci tohoto procesu setkat? Jak probíhá samotný nábor nových zaměstnanců? Příprava na pohovor je důležitá, jak pro zájemce o zaměstnání, tak samozřejmě i pro firemního personalistu - ale jak se vlastně dá na tuto událost připravit? V rámci přednášky se seznámíte s problematikou týkající se především podnikání, účetnictví a lidských zdrojů, a to prostřednictvím osobních zkušeností odborníků z praxe.
Jana Jáčová v roce 2004 založila společnost UOL Účetnictví, která se zabývá online účetnictvím a která se následně stala největší účetní firmou v ČR. V posledních letech se dokázala prosadit i na sociálních sítích, kde se snaží sledujícím ukázat, že účetnictví může být i zábava.
Filip Landík působí na pozici manažera pro lidské zdroje ve společnosti UOL Účetnictví.
Karel Dörner, vášnivý cestovatel a absolvent bakalářského i magisterského studia na VŠEM svou kariéru odstartoval už během studia. V současnosti působí jako úspěšný marketingový manažer pro nadnárodní společnost Motorola, a v této epizodě odtajní, jaké výhody studia na VŠEM mu umožnily kombinovat prezenční studium Marketingu se zaměstnáním, jaké znalosti uplatnil a i nadále uplatňuje ve své kariéře, nebo o své pracovní návyky, které mu pomáhají zvládat náročné tempo marketingového manažera.
Jakým způsobem se v médiích šíří informace, a jak tyto informace zpracováváme my jako čtenáři a diváci? Z jakého důvodu jsou dezinformace a konspirační teorie často tak úspěšné, že jim chceme věřit mnohem více, než skutečnosti? Podíváme se na různé odborné studie, ale i na konkrétní, často bizarní či alarmující případy z mediálního prostoru. Významnou pozornost věnujeme také šíření antisystémových narativů a konspirací.
Konstantin Sulimenko je novinář, moderátor, lingvista a působí jako komentátor pro Seznam Zprávy. V posledních letech byl členem satirického pořadu Šťastné pondělí. Odborně se věnuje především mediálnímu jazyku z kvantitativního a kognitivního pohledu, a to v mainstreamových i antisystémových médiích.
S naší studentkou Radkou o tom, jak se plnění studentských aktivit může stát dlouhodobým koníčkem, který dává smysl! Věnuje se především dobročinným aktivitám, díky kterým začala pravidelně navštěvovat Denní stacionář, kde pomáhá s výchovnou, vzdělávací a aktivizační činností, která ji nejen naplňuje, ale přináší i nové přátelé do života! Poslechněte si další z podcastů VŠEM!
Váháte nad svojí účastí na Seznamováku VŠEM? Už nemusíte! Lenka, studentka VŠEM, vám prozradí, proč byste si největší seznamovací událost na škole neměli nechat ujít! Kde proběhne, jak dlouho trvá a jaká je tam atmosféra? Vše vám povíme! Získejte nové kontakty, které vám mohou být v budoucnu užitečné a buďte součástí Seznamováku VŠEM!
Chcete se obrátit na naše studenty s dotazy ohledně zahájení studia na VŠEM? Katka je ta pravá! Současná studentka a absolventka VŠEM, která působí jako průvodkyně studiem na VŠEM. V dnešním podcastu se dozvíte víc o roli průvodce studiem a třeba právě ty se staneš dalším z nich!
Matematice se chce každý vyhnout. Na VŠEM ji nenajdete, ale v některých studijních programech se počítání nelze zcela vyhnout. Pan doktor Hora, lektor VŠEM, prozradí, jak počítání a logiku shledat atraktivním a pochopitelným předmětem. Podělí se o tipy a zkušenosti, které vám pomohou překonat strach z čísel a logických úloh, protože složitost je jen zdánlivá! Zbořme mýty o matematice! Věřte nám i ostatním studentům VŠEM, kteří pana doktora zbožňují, děkují mu za snahu a trpělivost a prakticky v každém hodnocení studia si postesknou, že takového lektora už neměli na základce. Všechno mohlo být jinak!