Skutočný rozsah sankcií EÚ voči Rusku je oveľa menší, než by sa z verejnej diskusie mohlo zdať. Aké ekonomické sankcie voči Rusku existujú a aký je ich dopad na slovenskú ekonomiku?
Najsilnejším nástrojom sú sankcie na finančný systém, ktoré však ovplyvňujú slovenskú ekonomiku len nepriamo, cez absenciu nových investícií alebo potláčanie obchodu. Bavíme sa však o znižovaní niečoho, čo v slovenskej ekonomike nehralo veľmi veľkú úlohu už pred sankciami. Oblasti, v ktorých dianie mnohí mylne pripisujú sankciám – najmä v prípade zemného plynu – sú v realite zasiahnuté zložitými vzťahmi na trhu.
Prudký rast ceny plynu vyvolalo ešte pred inváziou správanienajväčšieho dodávateľa plynu – Gazpromu. Vypočujte si komentár Martina Vlachynského, v ktorom približuje 4 kategórie sankcií EÚ voči Rusku a ich skutočné dopady.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webetu: https://iness.sk/realita-sankcii-voci-rusku/
#sankcie #rusko #slovenskaekonomika #ruskaekonomika
V INESS sme spojili sily s ďalšími šiestimi európskymi think-tankmi a novej Európskej komisii sme predložili návrhzákladných princípov pre zelenú, ale efektívnu EÚ. Základnou myšlienkou našejreformy je opustiť centralizovaný mikromanažment emisií a sústreďovať sa len najeden jediný primárny cieľ – znižovanie emisií skleníkových plynov. Ostatnéciele, ako je podiel obnoviteľných zdrojov energie na konečnej spotrebeenergie, zvyšovanie energetickej efektívnosti či stanovovanie termínov zákazu niektorých technológií (napríklad spaľovacích áut), sú v kontexte stanoveného emisného cieľa nadbytočné.
Ako upraviť energetickú politiku EÚ tak, aby viedla k znižovaniu emisií skleníkových plynov a zároveň v čo najmenšej miere oslabovala výkonnosť európskej ekonomiky, konkurencieschopnosť jej priemyslu a prosperitu občanov Európskej únie? Vypočujte si aj v komentári Martina Vlachynského ako INESS do UCHA.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/zeleni-ale-s-rozumom
Publikácia Nová energetická politika EÚ: Čo robiť, čo nerobiť a čo zrušiť : https://iness.sk/sk/nova-energeticka-politika-eu-co-robit-co-nerobit-co-zrusit
#energetika #zelenaenergia #eu#europskakomisia #ek #greendeal #INESSdoUCHA
Predchádzajúce vlády v rámci reformy vysokých škôl zaviedlitzv. výkonnostné zmluvy, na ktoré pôjde počas troch rokov 300 mil. eur. Na webe ministerstva školstva si najnovšie môžete pozrieť aj všetky kritériá týchto zmlúv a ako si jednotlivé vysoké školy stoja. Problém je, že mnohé kritériá, ktoré výkonnostné zmluvy sledujú, nemusia viesť k zvýšeniu kvality vzdelávania na vysokých školách. Ale naopak, k jej zhoršeniu. Napríklad, oplatí sa školám prijať menej študentov a prísť o financie za ich štúdium, výmenou za splnenie jedného kritéria? Vypočujte si viac v komentári Róberta Chovanculiaka.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webetu: https://iness.sk/sk/vykonnostne-zmluvy-nemusia-garantovat-vykon
#školstvo #vysokéškoly #výkonnostnézmluvy #INESSdoUCHA
Médiá priniesli šokujúcu správu. Minister Taraba predstavil plán slovenskej pilotovanej misie na Neptún. Náklady majú dosiahnuť okolo 2,5 miliardy eur.
Dobre, nie misia na Neptún, ale výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Ale v princípe je oboje z rovnakej kategórie plánov baróna Prášila. Dúfajme, že skončí na poličke hneď vedľa širokorozchodnej železnice a tunela pod Karpatmi. . Potrebujeme novú prečerpávaciu elektráreň? Nie. Zarobí si nová elektráreň na seba? Takými prepočtami sa zjavne nikto neobťažoval. Vypočujte si viac v komentári Radovana Ďuranu.
Celý komentár v textovej podobe nájdete tu: https://iness.sk/sk/slovenska-misia-na-neptun
#energetika #verejnefinancie #INESSdoUCHA
Výsledky ukázali, že súkromné vlastníctvo znižuje prevádzkové náklady o 20 % v porovnaní s verejným vlastníctvom, pričom rozdiel vytvorili najmä štátne nemocnice, regionálne podstatne menej. V prípade ziskovosti bol vplyv typu vlastníctva menej robustný. Je však zvláštne, že v kľúčovej otázke merania produkcie, a tým aj efektivity nemocníc, verejný sektor tápe. Pripraviť takéto analýzy nie je cesta na Mars, ministerstvo malo mať už roky zavedený systém na meranie „hodnoty za peniaze“ v nemocniciach. Možno by sme sa potom vyhli takýmto vyhroteným situáciám, ako zažívame dnes.
Vypočujte si celý komentár Martina Vlachynského.
Celý komentár v textovej podobe nájdete tu: https://iness.sk/sk/ktore-nemocnice-su-efektivnejsie
Celú analýzu Vplyv vlastníctva na finančný výkon nemocníc tu: https://iness.sk/sk/vplyv-vlastnictva-na-financny-vykon-nemocnic
#zdravotnictvo #nemocnice #efektivita
V kaviarni, krčme či reštaurácii neplatíte cenu vstupných surovín s prirážkou, aj keď vám sedliacky rozum kričí, že áno a núti vás podvedome takéto kalkulácie robiť. Platíte za to, že si na hodinku prenajmete stôl so stoličkami a troch ľudí k tomu. Platíte za to, že tam miesto tej kaviarne nie je byt, kancelária, alebo parkovisko. Toto nazývame ekonomickým myslením.
Tomu, čo je dôležité si uvedomiť, aby sa nám ľahšie vyhodnocovali situácie aj v novom roku, sa venuje vo svojom komentári Martin Vlachynský.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/ekonomicke-myslenie-v-novom-roku
#ekonomickemyslenie #ekonomia #INESSdoUCHA
Predstavte si, že Slovensko má vyrovnaný rozpočet (áno, je nutné pridať viac fantázie) a vláda príde s novým trvalým výdavkom. Každý rok bude občanom posielať darčekové balenie gramofónovej platne s najnovšou verziou slovenskej hymny. Bude to stáť 100 mil. eur, a teda v adekvátnej sume vznikne deficit. Následne zvýši sadzbu dane z príjmov fyzických osôb s výnosom v rovnakom objeme. Nazvali by ste takúto situáciu ozdravením verejných financií?
O tom, aký je rozdiel medzi skutočnou konsolidáciou (znižovanie výdavkov) a betónovaním plytvania (nové dane), hovorí vo svojom komentári Radovan Ďurana.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/neozdravene-verejne-financie
#konsolidacia #zdaneNIE #deficit #verejnefinancie #INESSdoUCHA
Minimálna mzda bude od budúceho roka opäť vyššia, namiesto 57 % to bude 60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. To by mohlo byť super.... ale je to presne naopak.
Ako mnoho ekonomických javov, prvý intuitívny pohľad aj tu vedie k zlému výstupu. A ozajstné dopady majú presne opačný efekt – neprimeraným zvyšovaním minimálnej mzdy prídu o prácu práve tí najchudobnejší.
Skutočná minimálna mzda totižto nie je tá, ktorá sa schváli v parlamente alebo na vláde. Je to nula. Tú zarábajú ľudia, ktorí si nemohli nájsť prácu aj kvôli vysokej minimálnej mzde.
+ Aby sme nezabudli na ďalší „fun fact“: v dôsledku vysokých daní a odvodov je čistá minimálna mzda na Slovensku nižšia ako v Čechách, hoci v hrubých číslach to najprv vyzerá, že na Slovensku si minimálkou zarobíte viac. Vypočujte si viac v komentári Róberta Chovanculiaka.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/skutocna-minimalna-mzda-je-nula-eur
#minimalnamzda #zdaneNIE #odvody #dane #INESSdoUCHA
Ruská ekonomika je vo veľmi špecifickom stave. Časť ekonomiky priamo naviazanej na vojnu zažíva veľký boom, ale zároveň vysáva zdroje a zvyšok hospodárstva tým chradne. Odhaduje sa, že úvery pre malé a stredné podniky budú v budúcom roku s úrokom 30 percent, pričom roková miera je nástroj monetárnej politiky centrálnej banky. Zmena úrokových sadzieb však nevyrieši fundamentálny problém, že 7 - 10 % vytvorenej ekonomickej hodnoty každý rok doslova či prenesene "zhorí" na Ukrajine. Veľmi zjednodušene si vojnu môžeme predstaviť ako ekonomický program zakopávania a vykopávania jám. Dá to ľuďom prácu, zjaví sa to v štatistikách HDP ako stavebná činnosť, ale každému je jasné, že to nie je dlhodobo udržateľný a funkčný ekonomický systém.
Vypočujte si viac o stave ruskej ekonomiky v komentári Martina Vlachynského ako #INESSdoUCHA.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/ako-sa-nedari-ruskej-ekonomike
Ilustračný obrázok: BBC
#rusko #ruskaekonomika #vojnovaekonomika
Konsolidačný balíček priniesol daňovú povodeň. Že príde záplava nových daní, sme vedeli. Že to príde na poslednú chvíľu a bez diskusie sme vedeli tiež. Nečakali sme ale, že s povodňou príde aj roztrhnutá priehrada zlých a horších nápadov. Vypočujte si audiokomentár Radovana Ďuranu, v ktorom vysvetľuje dôsledky tohto čerstvo schváleného (streda, 3.októbra 2024) konsolidačného balíka. O tom, že síce zníži deficit, ale verejné financie neozdraví a o tom, ako prichádza najväčšie zdanenie v dejinách krajiny, a to tým najhorším možným spôsobom.
Celý komentár v textovej podobe nájde tu: https://e.dennikn.sk/4224988/aj-obycajny-chlieb-zdania-trikrat/
#zdaneNIE #danovapovoden #konsolidacia #INESSdoUCHA
Zmena klímy je nepopierateľná a ľudská činnosť v nej zohráva významnú úlohu. Súčasné politiky v oblasti klímy však nedokážu naplno využiť potenciál súkromného sektora - investorov, podnikov a spotrebiteľov - na účinné riešenie tohto problému. To je hlavný argument nedávno uverejnenej štúdie siedmich protrhových think tankov vrátane slovenského INESSu.
- zdôrazňuje, že konkurenčné trhy s elektrickou energiou sa dekarbonizujú o 66 % rýchlejšie ako nekonkurenčné trhy
- spoločným problémom všetkých krajín strednej a východnej Európy je infraštruktúra (Slovensko je so svojimi vysokokapacitnými cezhraničnými prepojeniami v tomto hodnotení výnimkou, investície ale budú potrebné do infraštruktúry vo vnútri krajiny.)
- kriticky skúma vplyv politík EÚ v oblasti klímy na hospodársku súťaž na trhoch s energiou v strednej a východnej Európe
- navrhuje „Pakt slobody“ medzi krajinami SVE s cieľom integrovať ich hospodárske politiky týkajúce sa trhu s energiou, pričom si predstavuje strednú a východnú Európu ako jednotnú osobitnú hospodársku zónu
Aké sú hlavné odporúčania? Vypočujte si audioverziu tlačovej správy INESS ako #INESSdoUCHA.
Tlačovú správu v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/tlacova-sprava-studia-odhalila-40-trhovych-prekazok-ktore-brzdia-usilie-o-dekarbonizaciu-v-strednej
Link na štúdiu Energizing the Energy Sector in Central-Eastern Europe: https://www.iness.sk/sites/default/files/pictures/INT/energizing_the_energy_sector_in_central-eastern_europe_compressed_1.pdf
#energetika #dekarbonizacia #CEE #EU #INESSdoUCHA
Ako je možné, že krajina, ktorá rozpútala vojnu a už tretí rok míňa obrovské objemy peňazí na toto ťaženie, je v rebríčku medziročného rastu HDP vyššie ako ktorýkoľvek zo 7 najvyspelejších štátov sveta? Ako sa počíta HDP? Ideálny moment na malú ekonomickú lekciu toho, čo je a čo nie je HDP. Vypočujte si komentár Martina Vlachynského ako #INESSdoUCHA.
Celý komentár v textovej podobe spolu s grafmi nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/preco-malo-rusko-vyssi-ekonomicky-rast-ako-bohate-staty
#HDP #rusko #ekonomickyrast #INESSdoUCHA
Odborári hlasno protestujú, žiadajú od vlády zvýšenie miezd štátnych zamestnancov a hrozia štrajkom. To sú jedny z titulkov uplynulého týždňa. A ak niekto hrozí štrajkom, dalo by sa predpokladať, že situácia je naozaj vážna a ich platy tak nízke, že sú ochotní štrajkovať. Aká je však realita? Vypočujte si komentár Radovana Ďuranu, kde hovorí aj o tom, že priemerná mzda v tomto roku vo verejnom sektore by mala byť o 279 eur (o 19 %!) vyššia než v súkromnom sektore.
Celý komentár v textovej podobe spolu s grafmi aj s linkom na spomínané dáta nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/slovensko-dava-na-mzdy-zamestnancov-statu-najviac-vo-v4-viac-ako-priemer-eu
Stručné video k téme zas nájdete na našich sociálnych sieťach, napr. tu: https://www.instagram.com/reel/C9uId3ZqQu3/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA
#zdaneNIE #statnizamestnanci #hospodareniestatu #deficit #verejnasprava #INESSdoUCHA
Ronald Reagan kedysi popísal univerzálnu ekonomickú politiku vlád: „Ak sa to hýbe, zdaň to. Ak sa to stále hýbe, zreguluj to. A ak sa to hýbať prestane, zadotuj to.“ Českí Piráti nedávno slávnostne oznámili, že vzniká nový fond na podporu herného priemyslu - čím porekadlo posunuli na novú úroveň – zadotujú aj to, čo sa hýbe.
Vypočujte si komentár Martina Vlachynského ako #INESSdoUCHA aj o paradoxe, že nielen dane, ale aj samotné dotácie môžu zdravému ekonomickému pohybu uškodiť.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/dotacia-ako-univerzalne-riesenie
#dotacie #konkurenccneprostredie #ZSSK #INESSdoUCHA
Dennodennosť je preplnená malými aj väčšími problémami, špeciálne keď hovoríme o zdravotníctve. Novely, rozpočet, nemocnice ... Niekedy by sa však zišlo hlbšie zamyslenie nad zopár kľúčovými otázkami. Napríklad „čo je cieľom zdravotníctva?“ Prečo je dobré sa trochu zastaviť a zamyslieť nad touto základnou otázkou a nenechať ju ležať ladom v kolónke „prílišné jalové filozofovanie“? A najmä, ako sa pozerať na podstatu zdravotného systému a čo nám to môže priniesť? Vypočujte si komentár Martina Vlachynského ako #INESSdoUCHA.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://www.iness.sk/sk/co-je-cielom-zdravotnictva
#zdravotnictvo #zdravotnastarostlivost #pacient #pacientskyzazitok #INESSdoUCHA
Sú ženy v pracovnej oblasti oproti mužom diskriminované? Existujú mnohé komentáre, ktoré hovoria o tom, že nie je v poriadku, že väčšinu manažérskych pozícií zastávajú muži, alebo že žien vo vedúcich pozíciách by malo byť viac. Otázkou je, kde je zdroj nižšieho počtu žien na takýchto pozíciách. Vypočujte si komentár Róberta Chovanculiaka, kde hovorí o tom, že štúdie ukazujú, že dôvod je pravdepodobne oveľa prozaickejší, než domnelé spoločenské stereotypy – vyššia variabilita mužov. Hovorí aj o tom, že v spoločnosti môžu vzniknúť a pretrvávať rozdiely, ktoré nie sú výsledkom nejakého zlého zámeru alebo diskriminácie. A teda že naším cieľom by nemala byť spoločnosť, kde obe pohlavia dosahujú identické výsledky vo všetkých doménach, ale spoločnosť, kde ľudia môžu naplno realizovať svoj potenciál. Rovnako muži aj ženy.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/brani-zenam-v-kariere-skleneny-strop-alebo-statistika
#paygap #rodoverozdiely #rovnopravnost #diksriminacia #INESSdoUCHA
V oblasti stavania nových nemocníc tejto vláde nemožno uprieť smelé ambície. Alebo nie tak smelé, ako vypočítavé. Rok 2030+ je ďaleko a dovtedy sa vystriedajú minimálne 3-4 ďalší ministri. Samozrejme, ak by sa všetky projekty podarilo realizovať, bol by to výnimočný úspech. Problém ale je, že z doterajších skúseností a neustáleho dofinancovávania dlhov to zatiaľ realisticky nepôsobí. A najmä, odvádza to pozornosť od hlavného problému - systémových otázok fungovania sektora. Keď už sa idú robiť rošády v UNB, prečo to nevyužiť na komplexný audit činností a transformáciu na akciovú spoločnosť? Možnosť zapojiť súkromný kapitál a know-how bola nevyužitá, ale nie je úplne stratená. Vypočujte si viac v komentári Martina Vlachynského ako #INESSdoUCHA.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/nikto-vam-nepostavi-tolko-nemocnic-kolko-vam-my-slubime
#nemocnice #ruzinov #razsochy #zdravotnictvo #INESSdoUCHA
Štát je v historicky najvyššom deficite a o tom, že verejné financie treba konsolidovať počúvame takmer z každej strany. Ako jednu z možností predstavili vládni politici daň z cukru. A znie to vlastne dosť rozumne, nie? Veď predsa všetci chceme, aby (nielen) naše deti boli zdravšie. No je tu zásadný problém. Kauzalita chýba. Aj o tom, prečo v INESS stále za najlepšiu možnosť považujeme daň nezaviesť, sa dozviete v komentári Mateja Bártu, ktorý si môžete vypočuť ako #INESSdoUCHA.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/v-com-sa-s-ifp-zhodneme-kde-vytvara-falosnu-dilemu
Našu spomínanú analýzu s názvom Sladké daňové pokušenie: Daň z cukru zúži vašu peňaženku, ale nie postavu nájdete voľne dostupnú na našom webe tu: https://iness.sk/sk/sladke-danove-pokusenie-dan-z-cukru-zuzi-vasu-penazenku-ale-nie-postavu-0
#danzcukru #danzosladenychnapojov #IFP #falosnadilema #populizmus
Prečo je 13. dôchodok problém? Vypočujte si komentár Radovana Ďuranu ako #INESSdoUCHA o tom, prečo hovoriť o negatívach 13. dôchodku neznamená, že by sme našim starým rodičom chceli ubrať aj z mála čo majú. V komentári hovorí o tom, ako vôbec 13. dôchodok vznikol a že v skutočnosti to nie je žiadny dôchodok, ale klamlivé označenie pre sociálnu dávku. A okrem toho všetkého, keby sme uvažovali nad medzigeneračným účtom širšej rodiny, zistili by sme, že 13. dôchodkom svojej starej mamy či otca si rodina nepolepšila. Len niekto za nás popresúval obálky s peniazmi, aby získal niečí hlas. A na záver, o 2 dôležitých otázkach, ktoré treba politikom pri podobných ponukách plošných dávok pre nejakú skupinu spoločnosti položiť: Komu zoberiete peniaze, ktoré nám chcete ponúknuť, a aký problém chcete vlastne takou dávkou vyriešiť?
Celý komentár v textovej podobe nájdete tu: https://komentare.sme.sk/c/23348851/list-dochodcom-ktori-nesuhlasia-s-adresnostou-13-dochodku.html
#dochodok #trinastydochodok #zdaneNIE #dochodkovysystem #deficit #solidarnost
Opäť vypukla sezóna lovu na živnostníkov. Aj vy sa máte chuť opýtať, aký je rozdiel medzi „falošným“ a „skutočným“ živnostníkom? Ten rozdiel sa nehľadá ľahko. On totiž neexistuje. Hoci politici by kategóriu „falošných“ či „nútených“ živnostníkov radi vyrobili.
Aký je rozdiel medzi sádrokartonárom, ktorý za rok vybaví 10 rodinných domov pre 10 klientov a takým, ktorý počas roka dodáva služby jednému klientovi povedzme pri stavbe biznis centra? Ako už sme naznačili, politici tvrdia, že ten druhý je „falošný“. Vypočujte si celý komentár Martina Vlachynského ako #INESSdoUCHA, kde hovorí o tom, čím sa živnostník od zamestnanca skutočne líši.
Celý komentár v textovej podobe nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/potrebujeme-viac-zivnostnikov-nie-menej
#zivnostnik #podnikanie #falosnyzivnostnik #INESSdoUCHA